Travestiler Sağlıklı Bir Yaşam İçin Alkole Dikkat Edin

Alkol, travesti arkadaşların zihnini bulandıran, baş dönmesine, hafıza kayıplarına ve sağlıklı düşünmeye engel olan bir poliasitlerden oluşan bir üründür. Kafayı uyuşturmasının yanında vücudun reflekslerini düşürdüğü gibi, bazı his duyularının da zarar görmesine yol açar. Alkol kullanan bir kimse karar verme sorunları yaşayabileceği gibi alkol bağımlılarında bazı fiziksel bozulmalar da gözlemlenebilir. Bu gözlemlerin en barizi istemsiz vücut organlarının titremesidir. Fazla miktarda alkol cinsel bozukluklara ve psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebileceği gibi uyku düzeni de bozar. WHO(Dünya Sağlık Örgütü)’nün, 30 ülkede yaptığı araştırmaya göre;

Dünyadaki;

° İstanbul’da Cinayetlerin%85

° Ankara’da Tecavüzlerin%50

° Şiddet Olaylarının%50

° Bursa‘da Ölümcül Trafik Kazalarının%65

° İzmit’de Aile içi kavga ve geçimsizliklerin%70

° Sonradan Olan Akıl Hastalıklarının%60

° Suçların ve sağlık bozukluklarının çok büyük kısmında alkolün etkisi vardır.

Alkol gençler arasında eğlence aracı olarak kullanılmaktadır. İstanbul’da birçok trafik kazasına sebebiyet veren alkollü araç kullanımı yine gençler arasında yaygın olduğu görülmektedir. Alkol mide ve ince bağırsaktan emilerek kana karışır kana karıştıktan sonraki süreçte sarhoşluk hissi gelmeye başlar, bu sebepten hızlı içildiğinde ilk etapta anlaşılamayan sarhoşluk hissi zamanla kendini hissettirmeye başlar. Alkolün çeşidine göre 40 veya 60 dakika içinde kanda en yüksek seviyede olur. Alkolün kana karışması, kandan atılmasından çok daha hızlı olur. Alkolün büyük bir kısmı karaciğerde çözünürken geri kalan kısmı nefes, ter ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

Alkolün Fiziksel Etkilerinin Baş Gösterdiği Haller:

Sindirim sisteminde mide ülseri, gastrite neden olabilir, aynı zamanda alkol bağımlılarında yemek borusunda, midede, akciğer ve karaciğerde kansere neden olabilir. Damarlarda genişleme sonucu kalp ve dolaşım hızını etkileyerek kalpte büyüme ve hipertansiyona neden olur. Uzun süre kullanımı halinde kaslarda zayıflık ve kas erimelerine yol açar. Erkeklerde sperm üretimi ve hareketliliğini azaltabilir. Gebeyken kullanımı halinde bebekte büyüme ve gelişme geriliğine, kalp genital organlarda kayıplara neden olur.

Bir Cevap Yazın