Travesti Yaşamın da Değişiklik.

Cumhuriyet öncesine baktığımız da kadınlarımızın bile bir çok hakkı yok iken bu gün ki dönem de kadınlarımızın bütün hakları mevcut halde olmaktadır. Travesti hakları da yasa da var ama uygulama da hala bir çok sorunlar yaşanmaktadır. Tabi ki bir kıyaslama söz konusu olduğu zaman İstanbul da özellik ile bu insanlar bir çok alan da kendilerini geliştirmişlerdir.  Bu da bir çok değişikliği beraberin de getirmiş daha da kaliteli bir yaşamın adımlarını attırmıştır. Yine geçmişe yönelik düşündüğümüz zaman olur olmaz yerler de linç edilenler oluyordu şuanda da oluyor ama olduğu zaman da haklarının olduğunun bilincine varmışlardır direk savunmalarını yazabiliyorlar. Sorgusuz sualsiz geceyi içeride geçirenler oluyordu ama şuan bu daha bir titizlik ile araştırılıyor.

Erkeksi yani erkek kılığın da hafif kırık olanlara bile iş imkanı sağlanmaz iken şuan mağazalarda yada stantlar da bu renkli insanları görmek artık çok kolay. Şişli gibi bir belediye de böyle birinin çalıştığını düşünsenize ne kadar hoş bir durum. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olanlar artık resmi olarak bir çok partiden adaylıklarını koyabiliyor ve koydular da. Ankara da mecliste bir  trans ne kadar gurur verici olur.

Bir çok değişiklik olmuştur en önemlisi toplumun bakış açısı değil mi? O bile şu zaman da eskiye nazaran çok iyidir diyebiliriz. Cinayetler işlenmiyor mu? İşleniliyor fakat onlarca koruma alan biyolojik kadın cinayetleri de son zamanlar da baya bir artış göstermiştir. Bu farklı bir olay çok kolay bir alış veriş merkezine gidebiliyorlar mı? Evet düzgün oldukların da istedikleri gece barın da eğlenirler istedikleri plajda güneşlenip  istedikleri kara ve hava yolu ile yolculuk yapabilirler. Ülkemiz daha ileride bu insanlar daha çok değer verecektir.

Bir Cevap Yazın