Travesti Ameliyatları SGK Da

Cinsiyet değiştirme ameliyatı Travesti bireyler arasın da son dönemler de sıklık ile yapılan ameliyatlar arasın da yer alıyor. Travesti ameliyatı hem pahalı hem de Türkiye de sık bir şekil de yapılmıyor diyecek kadar az olmaktadır. Sosyal güvenlik kurumunun yaptığı bir açıklamaya göre belli şartlar göz önün de bulundurarak bu ameliyatları karşılamamız gerekiyor gibi söylem de haberler yazıldı. SGK nın koştuğu koşullar şunlar olmaktadır.

Bu durum en çok İstanbul Travestileri tarafın dan konuşuldu. Ciddi anlam da bu ameliyata psikolojik olarak hazır olmaları gerekiyor bunun için de en az bir yıl aralıksız psikolojik destek alıp ve bunun raporlanması gerektiğini ve mahkeme yolu ile baş vurmaları gerektiğini açıkladı.

Bütün bura ya kadar iyi de bu ameliyatı Türkiye de net olarak yapan doktor bulmak zor gibi görünüyor. Bütün trans kadınlar bu operasyonu gerçekleştirmek için Taylant yolunu su yapmış haldeler. Türkiye de yapılan bu ameliyatların çoğun da sorun yaşanmıştır. Ani kanamalar belli bir santim de derinliğin olması anlaşılan yasa olmadan doktoru bulmak biraz daha zaman alacaktır. Başka açıklama ise araştırma hastahaneleri tarafın dan heyet raporları da şart koşulmaktadır.

Aslın da en sağlıklısı bu olması gerekmiyor mu ? Devlet güvencesi altın da olmak bu konu Travestiler arasın da sıklık ile gündem konusu olmuş bir halden ibarettir. Avrupa da bu süreç zaten böyle işleniyordu şimdi sıra Türkiye de olmaktadır.

Hem emin eller de olacak hem de bu arkadaşlarımız olan parasını da bilmeyen doktorlara kaptırmazlar maddi imkanı olmayanlar parasal sıkıntıdan dolayı bu ameliyatı yapamıyor iken şimdi devlettin bunu karşılaması gayet iyi bir uygulama olacaktır. Şeriat ile yönetilen Arap devletlerin de bu durum böyle iken Türkiye de neden olmasın.

Bir Cevap Yazın