1980 Yılların da Travesti Yaşamları

Yıl 1980 ülkenin yine karıştığı yıllar. O dönemi sıkıntılı atlatanlar arasın da Travesti ve bir çok insan olmuştur. O dönemlere damgasını vuran en önemli olay ise Bülent Ersoy’un yasaklı yılları olmaktadır. İstanbul da da bir çok trans kadın mağdur olmuştur. O dönemlerde trans olmak gerçekten bir hayli zormuş. Düşünsenize koskoca bir sanatçısınız ve sahneden seni indiriyorlar. Yalnız sahnedekiler yaşamadılar tabi ki sokakta çalışanlar neler yaşamadılar ki?  Sokaktan bulduklarını sorgusuz sualsiz alıp kaç gün hücreler de bekletmediler mi?

Evet o dönemler de askeri darbe vardı. Sokağa çıkma yasağı vardı çünkü o hal ilan edilmişti. Bunu birebir yaşayan translar anlatıyor 15 Temmuz da yaşanan neydi ki o zaman ki darbe çok farklı yapılmış ve emellerine ulaşmışlardı. Evet o yıllar da Travesti olmak ciddi anlam da bir sorundu. Size niçin insansınız gibi sorular ile muhatap ettiriyorlar gibi o duygulara sahipsen insan değilsin gibi, ne sokaklarda yakaladıklarına neden geziyorsun sorusu bile olmadan saçları sıfır numaraya vuruldu. Yaşamları normal hallerde zaten zor olan Travestiler bir de o hal durumun da siz düşünün. Şehir semt mühim değil Ankara, İzmir gibi büyük şehirler dahil olmak üzere ülke genelinde sıkıntı vardı.

Seks işçileri zaten sokağa çıkamadı aç susuz  perişan kaldılar. Bazen diva anlatıyor ya oturduğum yerde koltuğum çöktü ne acı bir durum sahneden in aç ve perişan ol en büyük örnek göz önünde onun yaşadıklarıdır.  Yaşam yoktu hayat durmuştu tabi bu hemen hemen bütün halk için geçerli olsa da bu süreci en zor geçirenler sanırım LGBT üyeleri olmuştur.

Bir Cevap Yazın